Komunikat prasowy

Starodruki przywrócone do życia

Starodruki przywrócone do życia

Kindloteka, inicjatywa Amazon dotychczas wspierająca czytelnictwo w lokalnych społecznościach, jest już dostępna na poziomie ogólnopolskim.

06/10/2016 | Warszawa

Co łączy 500 letnią książkę i czytnik Kindle? Bardzo wiele. Amazon i Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego połączyły siły, aby oddać czytelnikom dostęp do najstarszych książek. Zdigitalizowane starodruki będą dostępne na 200 Kindlach podarowanych bibliotece w październiku 2016 roku.

Inicjatywa ta jest częścią projektu „Kindloteka”, który rozpoczął się ostatniego roku wraz z podarowaniem setek czytników Kindle i tysięcy książek i e-booków bibliotekom i szkołom wybranym przez polskich pracowników Amazon.

Czym dokładnie jest digitalizacja?

Proces digitalizacji ma na celu stworzenie elektronicznej wersji książek, które są niedostępne dla użytkowników, ze względu na ich zaawansowany wiek lub kondycję. Oznacza to po prostu przywrócenie tych książek do życia, albo raczej elektronicznego życia, przez co mogą z łatwością być czytane z ekranu. „To, że Amazon wspiera nasz projekt digitalizacji starodruków pozwoli nam przywrócić do życia wiele rzadkich i delikatnych książek!”- mówi profesor Jolanta Talbierska, dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. „Zdigitalizowane druki - stare druki, które są często bardzo poszukiwane - dzięki naszej przyszłej współpracy będą mogły być odczytywane na czytnikach, które otrzymaliśmy od firmy Amazon”. Jest to bardzo delikatny i skomplikowany proces. Pomimo tego, że pochłania to dużo czasu, jesteśmy pewni, że jesteśmy na dobrej drodze. „Wciąż jesteśmy bardzo daleko od zrealizowania naszego celu digitalizacji, ale dzięki współpracy z Amazon czynimy dużo szybszy postęp i możemy zaoferować tysiące naszych książek w elektronicznej formie”. – mówi Grzegorz Kłębek, kierownik Oddziału Rozwoju Zasobów Elektronicznych.

„200 obiektów na 200 lat. Nie tylko książki”. Jest to wystawa poświęcona jubileuszowi największej biblioteki uniwersyteckiej w Polsce. Częścią wystawy jest kącik czytelnika Amazon, gdzie każdy może użyć czytnika Kindle. „Jesteśmy szczególnie dumni, że możemy przeznaczyć 200 czytników Kindle tak wybitnej polskiej instytucji kulturowej”. – mówi Robert Stobiński, członek zarządu Amazon Fulfillment Poland w Poznaniu. Urządzenia Kindle będą wspierać tysiące studentów w Warszawie, poprzez udostępnianie im materiałów na ogół niedostępnych. „Uwielbiam tę inicjatywę i nie mogę doczekać się, aż wypożyczę jeden z tych czytników i będę mógł z niego korzystać w domu. Zawsze chciałem mieć takie urządzenie, ale nigdy nie miałem okazji go wypróbować”. – powiedział Adam, jeden ze studentów odwiedzających bibliotekę.

Co dalej?

Nasza współpraca z Biblioteką Uniwersytetu Warszawskiego dopiero się rozpoczęła. Chcemy dalej promować czytelnictwo i proces digitalizacji. Przekształcanie prawdziwych książek w ciąg kilobajtów danych daje tym książkom długowieczność i zapewnia do nich łatwy dostęp. Amazon zaczynał ponad 20 lat temu jako księgarnia internetowa i książki zawsze będą blisko naszych serc.